Runda jesienna sezonu 2010/2011 w wykonaniu grup młodzieżowych GKS Bełchatów była bardzo udana. Wszystkie drużyny z lig wojewódzkich zakończyły rywalizację na miejscach medalowych!

Drużyna Junior Starszy (podopieczni trenera Andrzeja Orszulaka) trzeci sezon z rzędu kończy rywalizację na półmetku rozgrywek w fotelu lidera.  Jest to duże osiągnięcie, jeżeli zwrócimy uwagę na fakt, iż trzon drużyny stanowią zawodnicy z rocznika 1993 a więc młodszego niż optymalny, jaki może występować w tych rozgrywkach. Chłopcy z rocznika 1992 w większości (jedenastu zawodników) zostali przeniesieni do drużyny Młodej Ekstraklasy.


Rywalizacja w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligii Juniora Młodszego zakończyła się dla naszej drużyny na pozycji wicelidera z czteropunktową stratą do pierwszego miejsca. Skład grupy prowadzonej przez trenera Adama Konstańczuka uległ diametralnej zmianie na skutek przyjścia kilku utalentowanych zawodników do klasy sportowej naszego liceum, co zaowocowało znacznie lepszym wynikiem sportowym. Dobra gra drużyny zwróciła uwagę trenerów prowadzących starsze grupy rozgrywkowe. Dwaj zawodnicy zostali przesunięci do drużyny Młodej Ekstraklasy a trzech trafiło do drużyny Juniora Starszego.

Najbardziej pechową drużyną można nazwać grupę występującą w rozgrywkach „Deyna”. Trener Tomasz Zadworny wzmocnił przed sezonem skład sześcioma zawodnikami pozyskanymi z innych klubów. Nasz zespół prowadził przez większą część sezonu, by w przedostatniej kolejce przegrać pechowo (niewykorzystany rzut karny w doliczonym czasie gry) i ostatecznie zakończyć rozgrywki na półmetku na trzecim miejscu.
 
Drużyny występujące w rozgrywkach „Michałowicz” i „Kuchar” zajęły drugie miejsca. Do drużyny występującej w rozgrywkach „Michałowicz” prowadzonej przez trenera Ireneusza Słupeckiego doszedł tylko jeden zawodnik za to bardzo utalentowany, gdyż zdążył już zaliczyć występ w kadrze województwa łódzkiego.
Szczególnie ciekawie zapowiada się wiosenna rywalizacja w lidze „Kuchar”, gdzie GKS Bełchatów ustępuje w tabeli drużynie UKS SMS Łódź tylko gorszym bilansem bramkowym. Drużyna wzmocniona zawodnikami pozyskanymi z powiatu bełchatowskiego znacznie poprawiła poziom sportowy. Podopieczni trenera Grzegorza Muskały zapowiadają twardą rywalizację do ostatniej kolejki o fotel lidera.

Rywalizacja w okręgu piotrkowskim również odbywa się pod dyktando drużyn GKS Bełchatów. W rozgrywkach ligi „Górski” drużyna rocznika 1998 (trener Mariusz Przybylski) zdobyła komplet punktów tracąc jedną bramkę w całych rozgrywkach i pewnie przewodzi w rywalizacji. Druga drużyna z rocznika 1999 występująca w tych rozgrywkach zajęła ostatecznie trzecie miejsce. Podopieczni trenera Tomasza Ruska rywalizują z drużynami starszymi.

Słabiej wypadła drużyna występująca w rozgrywkach Okręgowej Klasy Juniorów Starszych. Piąte miejsce na półmetku rozgrywek w dużej mierze jest efektem roszad, jakie zachodzą w drużynach juniorskich. Pod koniec sezonu podopieczni trenera Zygmunta Łuszcza obrali już właściwy kierunek i liczymy, że na wiosnę rywalizacja w tych rozgrywkach przyniesie wiele pozytywnych efektów.

Dużym pozytywem pracy w grupach młodzieżowych są powołania, jakie przychodzą dla naszych zawodników na kadrę Polski i województwa. Obecnie w szeregach grup młodzieżowych mamy czterech kadrowiczów Polski, z czego trzech: Damian Zawieja, Piotr Piekarski i Łukasz Wroński występują w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy a Mikołaj Raś występuje w drużynie zawodników o rok starszych w lidze „Deyna”.
Nasi zawodnicy w znaczny sposób podnoszą rywalizację w kadrze województwa łódzkiego. W rundzie jesiennej powołanie na konsultacje kadry Łodzi uzyskało aż 19 zawodników, natomiast na kadrę okręgu 10 wszyscy z rocznika 1999.

Znaczący rozwój sportowy chłopców nastąpił dzięki przesunięciu najbardziej uzdolnionych chłopców do roczników starszych, zorganizowaniu treningów w ten sposób, aby szczególnie uzdolnieni chłopcy trenowali dwa razy w tygodniu z rocznikiem starszym – począwszy od rocznika 2000. Bardzo pozytywny wpływ na rozwój sportowy mają również treningi indywidualne zorganizowane dla najzdolniejszych chłopców z poszczególnych grup rozgrywkowych począwszy od zawodników z rocznika 1997. Na treningach tych chłopcy doskonalą swoje umiejętności pod okiem trzech trenerów co, pozwala zindywidualizować trening. 

Mat. przyg. Krystian Kierach