Zarząd PZPN przyjął uchwałę dotyczącą zmiany warunków licencyjnych klubów Ekstraklasy i I ligi w zakresie infrastruktury i prowadzenia grup młodzieżowych. A te nasz klub już od dawna spełnia z nawiązką.

Od sezonu 2012/2013 wszystkie kluby Ekstraklasy i I ligi będą musiały prowadzić minimum sześć drużyn młodzieżowych (dotychczas prowadzą 4), w tym przynajmniej po jednej w następujących kategoriach wiekowych: żak, orlik, młodzik, trampkarz, junior młodszy i junior starszy. Kluby Ekstraklasy będą również musiały posiadać zespół biorący udział w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Klub może zlecić prowadzenie drużyny stowarzyszeniu, fundacji lub ośrodkowi piłkarskiemu, ale tylko wtedy gdy będą one zależne od niego personalnie, organizacyjnie i kapitałowo. Dotychczas kluby mogły podpisywać umowy z dowolnymi podmiotami, co często powodowało obchodzenie wymogów licencyjnych.

Zmienione zostały również wymogi dotyczące infrastruktury klubowej. Od sezonu 2012/2013 każdy klub Ekstraklasy i I ligi będzie musiał posiadać przynajmniej dwa pełnowymiarowe boiska treningowe z naturalną trawą i jedno pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią.

PZPN, Ekstraklasa S.A. i PLP mają świadomość konieczności przeprowadzenia zmian w systemie szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce Aby poprawić obecną sytuację zarząd PZPN przyjął dziś uchwałę w sprawie powołania zespołów roboczych, które zajmą się zmianami w szkoleniu najmłodszych. Uchwała została podjęta po wcześniejszych konsultacjach i za zgodą Ekstraklasy S.A. oraz Piłkarskiej Ligi Polskiej.

Czytaj też: "PZPN zaskoczył pozytywnie" na blogu Stadiony Świata

- Piłka profesjonalna nie nadrobi dystansu dzielącego ją od europejskiej czołówki, jeżeli nie zainwestuje jeszcze więcej w szkolenie dzieci i młodzieży oraz infrastrukturę treningową. Zmiana wymogów licencyjnych z pewnością przyczyni się do tego, że na pięknych obiektach trenować będzie coraz więcej dzieci, a trybuny będą zapełnione kibicami – powiedział Janusz Matusiak wiceprezes ds. piłkarstwa profesjonalnego.

Do 31 marca 2011 roku poszczególne zespoły przygotują raporty ze swojej działalności wraz z propozycjami rozwiązań systemowych, które następnie, do 30 czerwca, zostaną przyjęte przez PZPN i Ekstraklasę w formie uchwał i regulacji wewnętrznych.

Źr. PZPN